Meenutusi kooli suurejoonelisest 45. sünnipäevakontserdist „Puudutus jääb“

 

Väärtused kujunevad ajaga. Ajaga, mis puudutab. Tallinna 32. Keskkool puudutab meie aega.

16. detsembril 2016 kell 16.00 peeti suurejooneliselt kooli 45. sünnipäevakontserti “Puudustus jääb” Salme Kultuurikeskuses, mille lavastas huvijuht Kristel Kubber ning kus esinesid, juhendasid või abistasid kokku 269 inimest, sh 214 õpilast, 32 koolitöötajat, 22 vilistlast ja üks hoolekogu lastevanemate esindaja, kusjuures mitmete töötajate ja vilistlaste seas on oli ka lapsevanemaid. Kooli väärtustele keskenduva pooleteisetunnise kontserdi jooksul toodi lavale kõik meie kooli kaunite kunstide tegevusvaldkonnad: teater, film, muusika, tants ja tsirkus. Kontserdil pühenduti tavapärase sõna asemel koolielu melule, emotsioonidele, tunnetele ja energiale ning sellele, millise puudutuse see inimese ajarattasse jätab.

Kontserti väisas täismaja ehk kuni 700 inimest. Kontserdi eel kajastati seda sündmust mitmetes väljaannetes (sh Mustamäe leht, Postimees) ning suuline positiivne tagasiside levis mitmetes koolides, asutustes ja peredes.

Juubeli raames olid koolis üleval näitused kooli direktoritest, õpilastöödest, koolilehtedest ja viimase viie aasta huvitegevusmaterjalidest. Juubeli puhul valmistati spetsiaalne logo, plakatid, kutsed (sh ka video) ja koolilehe Objektiiv juubelinumber. 12.-16. detsembril toimusid juubelinädala raames erinevad temaatilised päevad.

Meenutusi õpilastelt ja vilistlastelt:

Kuidas vilistlasi kadedaks teha ehk Tallinna 32. Keskkooli 45. sünnipäeva kontsert

Kui ma viis aastat tagasi kooli lõpetasin, olin kindel, et ega ma keskkooli küll taga igatsema ei hakka. Aga võta näpust! Kontserdil „Puudutus jääb” pidin ma ümber mõtlema. Energia, mis noortest ja õpetajatest lavalt saali voogas, oli niivõrd nakatav, et kui saaks, läheks kas või hommepäev kooli tagasi, et koos teistega tantsu vihtuda, laulda või meeleolukaid videosketše teha.

Üllatavad elamused, põimituna nostalgilise koolikella helinaga, naelutasid vaatama ja naeru rõkkas nii minu seest kui ka kõikjalt mu ümbert. Kõige enam paelus mind see, kuidas õpilased ise kõike nii hingestatult ja uhkelt tegid. Keerulised tantsukombinatsioonid näitasid, et on võetud palju aega proovideks ning tantsude väljamõtlemiseks. Esinejate võimas ühtsustunne sidus kõiki saalis olijaid ja pani kõiki uhkust tundma, et nad kuuluvad selle kooli perekonda.

Kooli vaim, millest direktor Maarja Merigan rääkis, oli lausa füüsiliselt tuntav ning andis nii esinejatele kui ka publikule hoogu juurde. Kui kogu seda loomingulist sära ja tahtejõudu, mis sel õhtul sündis, saaks elektriks moondada, siis võiks küll terve Eestimaa järgmiseks viieks aastaks ära valgustada. Iseäranis imeline oli see, kuidas õpilased ja õpetajad koos esinesid. See näitab selle kooli üht suurimat rikkust – sõprust ja hoolivust üksteise suhtes. Kui terve kool on täis sõpru, kes üksteist vastastikku peegeldavad, õpetavad ja toetavad, muutubki kool teiseks koduks ja seda Tallinna 32. Keskkool kindla peale on.

Tihtipeale olen erinevatelt inimestelt kuulnud, kuidas kool õpilaste loovust ja inspiratsiooni alla surub. Tuleb tõdeda, et kahjuks peetakse paljudes koolides tõesti oluliseks vaid kuulekust ja häid õpitulemusi. Uhkusega saan öelda, et minu kool oskab lisaks õpitulemustele pidada oluliseks ka õpilaste hinge. Tallinna 32. Keskkool väärtustab noorte eneste huvi ja mõtteid ning aitab arendada nende loovust. Nii võis kontserdil kogeda üllatavalt vägevaid etteasteid, milles kuulekusest heas mõttes haisugi polnud.

Aitäh kõigile, kes olid tegevad “Puudutus jääb” kontserdi raames! See ei olnud lihtsalt kontsert – see oli leiutis, mis avardas piire, puges hinge, pani särama, äratas inspiratsiooni, viis ajas ühtaegu nii tagasi kui ka edasi, ühendades meid kõiki kooli perekonnana veelgi enam.

Mis hoiab kooli vaimu elus? Eks see vastutus, hoolivus, loovus ja avatus ole!

Kairi Kivirähk, Tallinna 32. Keskkooli 38. lennu vilistlane

Kuueteistkümnes detsember oli 32. keskkooli kodanike jaoks päev, mis praktiliselt võrdus sellega, et igaüks neist oleks võinud oma majaesist trikolooriga kaunistada ja klassikalise tööpäeva unustada. Viimast neist saimegi teha. Pean mainima, et igaüks, kes ei tulnud kohale mittemõjuval põhjusel, peaks seda oma sügavaimas hingesopis kahetsema. Antud kontsert, kuhu ma vaevu kohale jõudsin, sest veerand tundi enne seda olin ma kokkukukkumise ääremail, oli mu elu üks paremaid kogemusi. Teadsin, et meie kool on küll paljuks võimeline, kuid see, mida pakuti, oli midagi maavälist. Kokku oli korjatud Sääse tänava haritlaste koorekiht – selle all mõtlen seda, et kõik, kes koolis olid aktiivsed ja olid panustanud kooliellu oma oskuste ja teadmistega, said tunnustust. Kontserdi dirigent Kristel oli saanud vist mingi jumaliku ilmutuse osaliseks, kui ta seda kõike kavandas. Meelelahutuseks oli loodud loogiline story, milles kajastati kooli väärtusi ja mille ümber keerles mitmetahuline šõu – sellest kõigest ma väga lähemalt rääkima ei hakka, sest ma lihtsalt pole vastav inimene selleks. Soovin rääkida pigem sellest, mida tundsin mina ja loodetavasti ka paljud teised seal saalis. Fantastilisi sooritusi laval saatsid paralleelselt fantastilised emotsioonid. Kogu saal pakatas positiivsusest ja ühtekuuluvustundest. Sündinud oli nagu uus riik, mille presidendiks oli sünnipäevalaps Maarja ja meie olime selle tunnistajaks. Loodan, et see andis kogu kooliperele suure tõuke edasiminekuks ja olen tänulik, et saan sellesse perre kuuluda. Aitäh kõigile, kes nägid vaeva, et see kontsert toimuda saaks. Elagu 32. keskkool ja elagu Eesti Vabariik!

Arthur-Henri Ervin, Tallinna 32. Keskkooli 12.B klassi õpilane

Kontserdil tekkinud puudutus

„Kas tunned kuis meile ikka on lahti
kõige kõrgemad taeva teed,
kui tuleme kokku,
kui leiame mahti,
jätame vaevad ja laulame.“

Kristiina Ehin

Esimese asjana seostub sõnaga puudutus just see ilus Kristiina Ehini tekst. See kirjeldab ka ideaalselt seda, mida kogesin sel õhtul kontserdil. Olen igavesti puudutatud 32. keskkooli headuse poolt. Kui olen ise eemal, siis alati astudes koolimajja või kuuldes koolikella, tunnen, kuidas kellegi hell käsi mind toetab ning puudutab igal sammul, liikudes oma unistustes aina kõrgemale.

Olen iseloomult üsna melanhoolne inimene ning väikesed detailid panevad minu peas jooksma mälestuste filmi ja toovad taas südamesse need tunded, mis kord on seal olnud. Tänu tuttavatele nägudele laval olid need kaasõpilased, õpetajad ning eeskujud, tundsin end taas keskkoolis olevat. Kuigi ümberringi ei olnud koolimaja tuttavad seinad, siis saalis oli tunda seda hingamist, mis ühisel kooliperel alati on. Kui ma aus olen, on väga raske leida õigeid sõnu, mil moel on 32. keskkool mind puudutanud ning mil moel puudutab ta mind siiani. Kuid mul on hea meel, et kontsert puudutas minus seda mälestust, head tunnet ning teadmist, et mul on alati koht, kuhu kuulun.

Natali Joonas, Tallinna 32. Keskkooli 39. lennu vilistlane

Mustamäe kool puudutas kõiki Salme kultuurikeskuses

Kristiina Ehin pani laulu sisse sõnad: „Puuduta mind oma tulise palgega, nii et on ilus ja valus“. Puudutus oli läbiv teema ka Tallinna 32. Keskkooli 45. juubelikontserdil, mis tuli pidada Mustamäest eemal Salme kultuurikeskuses, kuhu olid oodatud kõik kooliga seotud inimesed – nii endised kui ka praegused õpilased ja õpetajad.

Kontserdi eesmärk oli väärikalt pidada oma kooli juubelit ning samal ajal puudutada, panna mõtlema iga saalis viibija. Selleks kasutati kooli nelja põhiväärtust – vastutus, loovus, hoolivus, avatus. Kui enne kontserti olid kõigil korraldusgrupi liikmeil närvid nii püsti, kui ette annab kujutada, siis juba pärast esimesi sketše oli näha, et asi oli seda väärt. Saalis oli näha kümneid emotsioone – põnevus, äratundmisrõõm, nostalgia. Soe algus sümboolse kaardi ja kompassi üleandmise näol aitas publikul end vabalt tunda ning kontserti sisse elada. Videoklipp nimega „ALHV“ andis jõuliselt märku, et tulemas on kõike muud kui haigutama panev ääretult ametlik koorilauludega täidetud kontsert.

Pärast südantsoojendavat dialoogi noorte koolilaste vahel etendasid näiteringi KOKK õpilased kõigi praeguste õpilaste igapäevaelu. „Hommikud kooliuksel“ oli sketš, milles võis end iga koolilaps ja vilistlane ära tunda. Tagantjärele kuulates totralt kõlavad vabandused, pidev kiirustamine, mida kaunistavad muigava õpetaja sarkastilised märkused – kes meist poleks sellega kokku puutunud? Endalgi meenus nii mõnigi hommik ja naljakas vestlus ärkamise teemadel. Meenutustesse aitas kaevuda 11.d klassi vokaalansambel Tõnis Mägi lauluga „Déjà vu“. Vanemad kontserdikuulajad said silmi ja mälu teritada vilistlase Mario Kartezi tehtud tagasivaatavale fotovideoga, kus nii mõnigi enda või oma vana klassijuhataja või -kaaslase ära tundis.

Kooli algusaegu meenutades ei saa üle ega ümber ütlemisest, mida kuulnud ilmselt iga Tallinna 32. Keskkooliga seotud inimhing: „Meie koolis on Kelder teisel korrusel“. Kuigi järgmine sketš oli üles ehitatud kadunud Harri Kelderi meenutamiseks, pakkus uuematele olijatele nalja õpetaja Tõnis Veelmaaga äravahetamiseni sarnane Erki Ott 11.A klassist. Õige pea tuli esinemisele rahvatantsuplokk „Külvist lõikuseni“. Ühest küljest oli tore näha koolikaaslasi rahvatantsu vihtumas, kuid teisest küljest sellest valdkonnast mitte midagi teadva inimesena mõtisklesin, kas tantsus märgatavat rolli mänginud rehad oleks pealeastumisel teinud pisikese raksaka või sellise, mis kostuks publikusse välja? Peab tõdema, et kuigi jalgu lahutasid rehadest vaid loetud millimeetrid, ei kuulnud ma ühtki raksatust, seega au ja kiitus tantsijatele ja nende juhendajatele. Märkamatult oli peaaegu pool kontserti läbi saanud ning koolibändi saatel laulsid vilistlane Kauro Tafitšuk ja 11.D klassi õpilane Saamuel Pilpak hoogsa „Aeg ei peatu“.

Kui tuttavale, kes pole meie kooliga seotud, meist mainida, võib suure tõenäosusega kuulda vastust, kus esineb märksõna loovatest inimestest. Pole ka ime, et loovus on meie kooli väärtus, mida kindlasti unustada ei tohiks. On öeldud, et tantsimine on piiramatu eneseväljenduse viis. Tantsimisega otsustati loovuse poolt ka tutvustada. Alati härrasmehelik Gilbert Mandžolo näitas suurepäraseid tantsuoskusi, kellega liitusid meie koolist tuule tiibadesse saanud Anumai Raska tantsutrupp ning õpetajad, kelle innovaatilisust ka tunnustatud on. Loovus pole miski, mis võiks olla kõigil, see on oskus, mis on igale inimesele hädavajalik. Loovus ja leidlikkus käivad alati käsikäes ning seda iseloomustas 12.C klassi õpilaste videoklipp.

Tüüpilisele Mustamäe koolile mitteomaselt on meil esiteks väga palju valgust, nagu ütles meie seast lahkunud Heikki Silvet, kes kindlasti pilvepiirilt meie tegemisi jälgis, ning palju avatust. Oli ühtpidi nii ilus kui valus vaadata 43. lennu vilistlasi  mängimas iseennast ehk just kooli lõpetanud noori, kellel ei lähe oma endine igapäev meelest, kel on koolivaim alles jäänud. See pakkus rõõmu, sest nad ei pidanud mängima, see emotsioon tuli silmnähtavalt nende seest ning mõte, et kahe aasta pärast olen minagi nende rollis, kiskus südame valusalt kokku. Kuid meelde jäävad alati naljakamad ja enamjaolt head seigad – esitamisele tulid hetked meie kooli iga-aastase peasündmuse Playboxi jaoks harjutamisest. Sai näha kõiki etappe – laulu valiku üle vaidlemine, suur harjutamine ning viimaks ka valikut meeldejäävamatest esitustest, millele pani punkti minu hinnangul parim Playboxi esitus meie kooli ajaloos – 12.d klass Sia lauluga „The Greatest“. Pöörase esituse järel näitas vilistlane Ireen Peegel Cyr-rõngakavaga inimkeha võimete piire ning tuletas oma etteastega „Ajarattas keereldes“ meelde, et meie küll läheme ja tuleme, kuid väärtused – avatus, vastutus, loovus ja hoolivus – jäävad. Läbi kontserdi mõtteliselt samade lapsepõlvetuttavate eluring oli jõudnud pehmemalt väljendades vanaema/vanaisa-faasi ning ETV dokumentaalfilmihuvilistele tuttav Toomas Lõhmuste oli koos raamatukoguhoidja Merikesega laval, et juhatada sisse viimased kaks lugu – eespool mainitud „Puudutus“ ja kogu saali laulma pannud koolilaulu.

Laulmistest ja esinemistest oli selleks korraks kõik, jäänud olid vaid mõned sõnavõtud. Ühiselt lauldi direktor Maarja Meriganile sünnipäevalaulu ning kui pärast sellist kontserti oli juba raske rääkida, siis pärast sellist ühislaulu ei suutnud liigutatud sünnipäevalaps muud suurt öelda, kui tänada saalis viibinud Mari-Anna Puskarit, kooli endist direktorit ja tema eeskuju nii inimese kui ka koolijuhina, ja kontserdi peakorraldajat huvijuhti, alati rõõmsat ja abivalmit Kristel Kubberit. Eraldi pidasid meid meeles teiste koolide esindajad, Haridusamet, Mustamäe linnaosavalitsus, kes nentisid tõsiasja, et Mustamäel pole võimalusi sellise kontserdi pidamiseks, kuid olid rabatud saadud puudutusest. Sellega oli kontsert läbi ning Mustamäe kool oli puudutanud kõiki inimesi kodust kaugel – Salme kultuurikeskuses. Aeg oli kallistada ja kohata vanu sõpru, tuttavaid, õpetajaid, jagada puudutust.

Janek Vaab, Tallinna 32. Keskkooli 11.B klassi õpilane

Esinenud ja abistanud õpilased:

2.C
Kristen Raian Baumann
Lauren Braun
Eleri Liik
Heleri Kuhi
Älis Paks
Laura Teele Vaiknurme
Lisete Jaanimäe
 

3.A
Laura-Liis Rüngas
Kerttu Unt
Eliise Nöör al Nöri
 

3.B
David Richard Randmäe
Brita Salundi
Mirjam Kukkur
Jette Laanesaar
Annabrith Heinmaa
 

3.C
Rihard Laiverik
Aurelia Raadik
Hedi Liis Timmusk
Susanna Pähn
Kaur Nurmsoo
Nora Kivimägi
 

4.A
Andrias Uku
Sebastian Mattias Selirand
Leonhard Laiverik
Teodor Mang
Kertu Kostabi
Kadri Liina Orasmäe
Krislen Teär
Elisabeth Lill
Leonhard Laiverik
Heleri Paartalu
Laura-Ly Reits
Rebeca Veskis
 

4.B
Karl Markus Mõtus
Hans Juhan Olumets
Markus Liik
Rico Masso
Enid Leetjõe
Liis Mariann Lannes
Annaliis Koemets
Kathrine Sofie Haljamäe
 

4.C
Kristofer Indre
Artur Luts
Hannes Markus Unt
Keiti Maria Kivirand
Loore Katriin Merila
Ene-Liis Hanson
Hendrik Heinsaar
Keity-Kärol Konsa
Maria-Laurita Laimets
Merlin-Melany Minnik
Mattias Krister Rannik
Remo Rohult
Mathias Rootamm
Eeri-Clyde Arro,
 

5.B
Daniel Suls
Mia Sofia Kivirand
Marit Merilepp
Anne Marie Bušmann
Lisette Janvest
Monika Siim
Maria-Ly Kirsimägi
Karel Kunnus
Daniel Suls
 

5.C
Karoliine Hirmat
Laura Anette Tomingas
Adeele Loim
 

6.A
Caroline Kruberg
Mattias Härm
Maarja Filippov
Timo Lipp
Regina Koitla
 

6.B
Greethel Usai
Anete Rosenberg
Maris Meister
Marie Emilie Nõmm
 

7.A
Marc Joosep Tähiste
Silver Seinpere
 

7.B
Andre Merilepp
 

8.B
Pamela Annus
Helis Ilumäe
Adeele Jaanits
Eliisabeth Kalmu
Merili Kirsipuu
Elina Koitla
Rando Kübar
Heinar Mitt
Mattias Nurga
Iris Nurmsoo
Karmen Raikma
Laura Raikma
Brigita Eva Varrak
Ralf Mattias Vetsa
 

9.A
Helena-Cristin Minnik
Katriin Sillmann
Gretel Kahju  
Sirli Vahter
Kirke Mardim
Laura-Liis Järvela
 

9.B
Liisa Maria Vokk      
Triin Pohlak   
Gerda-Liis Nurmjõe  
Alice Veedla
Grete Liis Puhm        
 

10.A
Doreen Mägi
Karen Kaarlep
Eva Liisa Sammelselg
Marit Brit Tamme
Katharina Arge
Elise Helene Raadik
Kristin Kalam
Merith Unt
 

10.B
Anna Brit Vetsa
Indra Ristoja
Kristjan Linnamägi
Ketrin Kastehein
Marii Piksar
Meiri Soon
Joseph Matthias Tomp
Kaarel Kõnd
Rene Raidmaa
 

10.C
Rene Bartels
Kertu Kibal
Sinencia Jasmine Kass
Jürgen Vainola
 

10.D
Katriin Kents
Kristel Erikso
Ekke Janisk
Britt-Kathleen Mere
Kaia-Liisa Kesler
Kirke Männik
Mona Lii Konnapere
Hanna Maria Saar
Gunilla Elis Miller
Angeliina Birgit Liivlaid
Johanna Vaiksoo
Kaili Malts
Elisabeth Hunt
Germo Toonikus
Markus Muide
Robi Varul
Herman Pihlak
Sander Etverk
Ralf Schneider
Jürgen Sinnep
Marcus Ellervee
 

11.A
Johanna Marleen Mark
Kristi Jaanus
Elinora Sild
Paula Kägu
Markus Rosin
Marko Ehastu
Erki Ott
 

11.B
Erik Kangilaski
Janek Vaab
Helina Liimets
Grete Tali
 

11.C
Paul Kristjan Lõhmuspuu
Adele Tölpt
 

11.D
Katriin Rebeca Selirand
Saamuel Pilpak
Jessica Agneta Kari
Gevin Niglas
Ingel Marlen Mikk
Jennifer Marisse Cohen
Violeta Osula
Antero Noor
Kristina Sorgus
Greg-Robin Al-Touby
Pirte Laura Lember
Maarja Tosin
 

12.A
Richie Kaljulaid
Taago Tagam
 

12.B
Kertu Sõerd
Greete Nippolainen
Kaia Liisa Hakk
Karl Piirits
Kaspar Raid
 

12.C
Karl Robert Teder
Kristjan Kalev Nuus
Mark Nicholas Kirch
Anna Maria Jäetma
Arvid Tampuu
Jürgen Ojangu
Meel Paliale
Urmet Piiling
Kristjan Järv
 

12.D
Marta Leen Volar
Vivian Avent
Ellu-Marie Blond
Denis Doborovitš
Kaidi Elmik
Liis-Maria Ennuste
Carmen Kask
Paula Brita Kiiker
Siret Lepik
Joanna-Marion Lõhmus
Getter  Marmor
Anna Leena Neering
Liis Oksa
Miika Pihlak
Tanel Pihlak
Emili Põldsaar
Karl Erik Randlaine
Kaarel Rummo
Richard Sepajõe
Merili Siimer
Marion Tammet
Keiri Tiigiste
Ingrid Tärk
Anette Tõnnus
Cristel Veber
Hanna Veermäe
Katriin Vinogradov
 

Juhendajad ja osalenud töötajad:
Eva Kalbus
Aime Kaarlep
Tõnis Veelmaa
Tiiu Üksik
Toomas Lõhmuste
Kristel Kubber
Maret Varblas
Liina Kitt
Merike Leitmäe
Helle Zimmer
Malle Vakepea
Maila Midri
Toomas Vavilov
Kaspar Rumm
Marika Peterson
Katrin Parve
Leeve Eero
Gilbert Mandžolo
Maarit Jõemägi
Svetlana Põdder
Kristi Raava
Maris Ots
Allar Tui
Nele Tamson
Maarja Merigan
Elle Kase
Marin Aleksejeva
Liivi Kõss
Edith Tatar
Laivi Kundla
Kerstin Vessik
Sigbrit Sild

Vilistlased:
Kauro Tafitsuk
Tõnis Kuus
Anumai Raska
Mario Kartezi
Desire Mägi
Maiken-Maarja Viilol
Mare Bachmann
Karl Jakob Bartels
Ivo Kivirand
Janet Vavilov
Erki Randmaa
Rando Varblane
Hendrik Õuemaa
Karl Kristjan Kuimet
Kristen Sekk
Liisbeth Horn
Seidi Preitof
Ingrid Noodla
Mauri Liiv
Katrin Kubber
Ireen Peegel
Hanna Selgis

Hoolekogu lastevanemate esindaja
Ruth Selirand

KAVA [LINK]

GALERII [LINK]