Algatuse Huvitav Kool esimene vahekokkuvõte

 

Kui mullu suvel esitas haridusminister Jaak Aaviksoo meedias laiale auditooriumile küsimuse, kas Eesti kool on huvitav, viis see üle-eestilise Huvitava Kooli ühiskondliku nõukoja loomiseni ja jaanuarikuus esimese laiendatud mõttekoja kokkukutsumiseni. Nimelt arusaam huvitavast koolist ei ole haridusmaastikul ju enam ammu see, mis ta oli mõni aeg tagasi. Neist ettevõtmistest küll täitsa lahusolevana, aga siiski mõtteliselt selle jätkuna kõlas detsembris ka meie majas üleskutse arutleda ja kirjutada teemal „Huvitav kool“.

Majasisese kirjutamiskonkursi eesmärgiks oli välja selgitada meie koolipere ootused nii oma koolile kui haridusele laiemalt. Nüüd võib tõdeda, et see konkurss oma eesmärgi igati täitis, sest kirjatükke kogunes kokku 192, neist 187 õpilastelt ja 5 õpetajatelt. Põhikool oli esindatud 59 tööga ja gümnaasium 128 arutlusega. Lisaks individuaalsetele mõtisklustele leidus ka paaris- ja rühmatöid.

Kirjutisi lugedes koorus tekstidest terve ports häid mõtteid – rohkem isetegemise võimalusi, õppekäike, muuseumitunde, katseid loodusainetesse, üritusi ja huviringe jne. Samuti suuri ideid – avatud tunnid nii õpilastele kui õpetajatele, et headest praktikatest üksteiselt õppida, õpilasleiutiste konkurss, filmiööd jt. Lisaks praktilisi ettepanekuid – koolikella väljavahetamine, kooliraadio taas käima panek jne.

Väljapaistvamate kirjutiste autoreid tunnustas õppealajuhataja Kerstin Vessik oma kooli päeval, 31. jaanuaril:

tunnustus innovaatiliste ideede eest

Annika Narits (10a)

tunnustus nutikate ja praktiliste ideede eest

Elisabeth Kõrve (9b)

Tõnis Kuus (10b)

Evely Liepkalns ja Mariel Karu (11b)

tunnustus julguse eest tuua välja utoopilisi ideid –

Meeri-Liis Etti (5b)

tunnustus matemaatikale uue lähenemisviisi leidmise eest –

Tanel Terras (11a)

tunnustus keskkonna ja tervise valdkonna rikastamise eest –

Johanna Väinaste (12c)

tunnustus filosoofilise lähenemise eest –

Mailis Linde (12d)

Regiina Grauberg (12c)

õpetaja Eva Kalbus

tunnustus väärtuste pildil hoidmise eest –

meie kooli tugisüsteemi meeskond koosseisus Kristi Raava, Svetlana Põdder, Eeva Laul, Kai Koitla ja Marin Järva

Kõik nimetatud autorid said nii tänukirja kui meie kooli õpetaja Heikki Silveti raamatu „32. kooli saladus ehk Karajani muru“, mis oma mitmekesises vormis kõneleb ka valgusest koolis ja haridusmaastikul.

Lähitulevikus algab sisuline töö, et kirjapandu saaks võimaluse korral teoks. Nüüd valivad kooli juhtkond, õpilasesindus, õpetajaskond ja hoolekogu ühiselt välja ideed ja ettepanekuid, mida ellu viia ja seda kas lühemas või pikemas perspektiivis. Samuti on plaanis jätkata arutelusid huvitava kooli teemadel nii õpilaste ja õpetajate kui lastevanemate ja teistegi haridussõpradega. Igal juhul vanker on veerema lükatud.

Loogem üheskoos kool, mis on huvitav ja hariv!