Põnevat mõtteainet pakkuv arvamusfestival
Neljapäeval, 15. detsembril 2016 toimus esmakordselt oma kooli ligi 400 gümnaasiumiõpilasele arvamusfestival, mille peamine eesmärk oli arendada kodanikuharidust inspireerivate inimeste ja sundimatu õhustiku keskel. Peakorraldaja õppealajuhataja Kerstin Vessiku sõnul taheti arvamusfestivaliga edendada arutelu- ja suhtluskultuuri ning motiveerida noori mõtlema ja arvamust avaldama Eestile olulistel teemadel.
Algusega kell 11.00 toimus koolimajas paralleelselt 11 erinevat arutelu, kus sõna said nii vastava teemavaldkonna spetsialistid ehk eksperdid kui ka peatsed tulevikutegijad ehk meie praegused gümnasistid.
Ekspertidena on kohal Teele Pehk (SA Eesti Koostöö Kogu juht), Helen Talalaev (EMSL kogukonnapraktika ekspert ja Eesti LGBT Ühingu juhatuse liige), Kelly Grossthal (Eesti Inimõiguste Keskuse võrdse kohtlemise ekspert), Martin Vällik (Tallinna Inglise Kolledži füüsikaõpetaja, teadusliku mõtlemise populariseerija), Tarmo Jüristo (Praxise juhatuse esimees, kodanikuaktivist, kolumnist), Jaak Urmet ehk Wimberg (kirjanik, toimetaja, stsenarist), Mihkel Kõrvits (Tallinna Linnaplaneerimise Ameti linnaplaneerija), Anna Semjonova (inimgeograaf, Tallinna Linnaplaneerimise Amei linnaplaneerija), Helen Sabrak (Noored Kooli vilistlane, Avatud Kalamaja Põhikooli asutaja), Raivo Juurak (Õpetajate Lehe toimetaja), Anna Gavronski (ERR uuriv ajakirjanik), Birgy Lorenz (Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi lektor, Pelgulinna Gümnaasiumi IT-arendusjuht ja õpetaja), Maarja Tinn (ajaloo-, ühiskonnaõpetuse ja filosoofiaõpetaja, Tallinna Ülikooli doktorant), Kristina Mänd (MTÜ Mondo esindaja), Liisa-Indra Pajuste (Eesti Loomakaitse Seltsi liige, Banaanisaare blogi autor), Rael-Saskia Salakka (Lahendus.net tegevjuht).
Aitäh kõigile asjaosalistele sisukate arutelude ja igati meeleoluka ettevõtmise eest!
Reportaažid arvamuslaudadest:
Tuleviku kool on noorte endi kätes [LINK]
Paneeldiskussioonis „Tuleviku Kool“ olid kohal kaks spetsialisti: Õpetajate Lehe toimetaja Raivo Juurak ning Noored Kooli vilistlane ja Avatud Kalamaja Kooli üks asutajatest Helen Sabrak. Panelistide seas oli neli 12.d klassi õpilast: Cristel Veber, Kaarel Rummo, Ellu-Marie Blond ja Marta Leen Volar. Moderaator oli Siret Lepik. Juhendav õpetaja oli Maret Varblas.
Inimõigused – kõigile tagatud vabadused või vähestele antud privileeg? [LINK]
Laudkonna teema oli „Inimõigused – kõigile tagatud vabadused või vähestele antud privileeg?“. Eksperdiks oli Kelly Grossthel Eesti Inimõiguste Keskusest, panelistideks Helena Väinmaa ja Kristel Birgit Potsepp 12.a klassist, moderaatoriks Anastassia Donets 12.c klassist. Juhendav õpetaja oli Anu Mõttus.
Eetiline toitumine ja sellega kaasnevad arvamused [LINK]
Tallinna 32. Keskkoolis toimus 15. detsembril arvamusfestival, mille raames toimusid erinevates ruumides arutelud erinevatel teemadel. Üheks teemaks oli eetiline toitumine, kus osalesid kaks eksperti: Kristina Mänd ja Liisa-Indra Pajuste. Panelistideks olid kolm 10. klassi õpilast: Helena Kisant, Kristin Kalam ja Mia Rummo. Juhendav õpetaja oli Kaili Ranne.
Depressioon – nüüdisaja moehaigus või väljakutse? [LINK]
Tallinna 32. Keskkooli arvamusfestivali raames toimus aulas arutelu depressiooni teemal, kuhu oli kogunenud ligi 70 gümnasisti. Panelistideks olid Lisette Lepik, Markus Rosin ja Emel-Elizabeth Tuulik 11.a klassist. Moderaator oli Marion Tammet 12.d klassist. Külla oli kutsutud psühholoogia eriala magistrant ja nõustamiskeskkonna Lahendus.net tegevjuht Rael-Saskia Salakka. Juhendav õpetaja oli Sigbrit Sild.
Meedia kui valvekoer – hammustab või hoiab? [LINK]
Tallinna 32. keskkoolis toimus arvamusfestival. Selle raames toimus ka arutlus meedia teemal. Klassi oli kogunenud ligi 20 õpilast. Eksperdiks oli ERR-i uuriv ajakirjanik ja “Pealtnägija” üks saatejuhtidest Anna Gavronski. Paneliste oli neli, kõik 11.d klassi õpilased: Karolin Veeorg, Mari-Ly Semiskar, Violeta Osula ja Charlotte Jents. Juhendav õpetaja oli Mariell Raisma.
Kas digipädevus või digimürgitus? [LINK]
Eksperdina oli digivaldkonna teemadel mõtteid jagamas Birgy Lorenz, kes on Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi lektor ning Pelgulinna Gümnaasiumi IT-arendusjuht ja õpetaja. Panelistideks on 12.b klassi õpilased Greete Nippolainen, Kertu Sõerd, Evert Priisaar ja Artur-Henri Ervin. Kui koolikell helises tundi, juhatas arutelu humoorikalt sisse moderaator, 11.a õpilane Erki Ott. Juhendav õpetaja oli Maarja Merigan.
Maarja Tinn: kellele vastandub populistlik poliitik, kui temast on saanud uus eliit? [LINK]
Äärmusluse ehk viimase aja läänemaailma poliitikas läbivalt kõige aktuaalsemana püsival teemal arutleti 15. detsembril ka meie kooli arvamusfestivali raames. Täpsemalt oli arutelu nimi “Äärmuslus – kas demokraatliku ühiskonna kaasaegne paratamatus?”. Eksperdina võttis arutelust osa meie oma ajaloo-, ühiskonnaõpetuse ja filosoofiaõpetaja Maarja Tinn ning lisaks temale võtsid arutelust osa 11.b klassi õpilased Janek Vaab ja Andres Reitsnik. Arutelu modereeris 12.d õpilane Katriin Vinogradov.
Kas heaks kodanikuks sünnitakse või arenetakse? [LINK]
Kui küsida inimestelt, kas nemad on head kodanikud, paneks see mõtlema, mis teeb ühest kodanikust “hea” kodaniku? Kuidas aidata teistel muutuda tulevikus paremaks ning kuidas aidata riigil muutuda tulevikus paremaks? Levinud on arusaam, et heaks kodanikuks olemine seisnebki aktiivsuses ning kõigest osa võtmises, kuid mis on tõde? Sellest vestlesid kooli arvamusfestivalil ekspert Teele Pehk, kes on Sihtasutuse Eesti Koostöö Kogu juht, ning panelistid 12.a klassi õpilane Siim Eesalu ja 12.b klassi õpilane Caroline Männik. Vestlust modereeris 12.c õpilane Merit Hallang. Juhendav õpetaja on Allar Tui.
Soorollidest ja sookollidest meil ja mujal [LINK]
Praxise juhatuse esimees, kodanikuaktivist ja kolumnist Tarmo Jüristo mainib kohe alguses ära, et peab naljakaks seda, et ekspertide kohtadel istuvad ainult mehed ning publiku seas tundub poisse ja tüdrukuid olema ebavõrdselt. Sellega ta juhatas sisse teema, mis räägib soorollidest ja soostereotüüpidest meil ja mujal. Arutelus osaleb moderaatorina 12.b klassi õpilane Anett Klaanberg ja panelistidena 10.d klassi õpilased Robi Varul, Kaia-Liisa Kesler ning Herman Pihlak. Teise eksperdina oli kohal Tallinna Inglise Kolledži õpetaja Martin Vällik. Juhendav õpetaja on Maarit Jõemägi.
Inimene linnadžunglis [LINK]
15. detsembril tulid 32. Keskkooli Arvamusfestivalile noortega arutlema kaks eksperti: Tallinna Linnaplaneerimise Ameti linnaplaneerija Mihkel Kõrvits ja Tallinna Linnaplaneerimise Ameti linnaplaneerija ja inimgeograaf Anna Semjonova. Panelistideks olid meie kooli gümnasistid Lisette Arro 12.b ja Katriin Rebeca Selirand 11.d. Moderaatoriks oli Kärolin Heilo 12.d ning juhendav õpetaja oli Liina Kitt.
Kui kaua veel kõlab me eesti keel? [LINK]
Neljapäeval, 15. detsembril, toimus 32. Keskkoolis arvamusfestival, mille raames rääkis kirjanik ja keelemees Wimberg noortega, eesti keele tulevikust. Arutlust juhtisid neli tütarlast 12. ja 11. klassidest: Paula Timberg, Johanna Marleen Mark, Paula Kägu ja moderaator, Jete Elisabeth Sellenberg. Juhendav õpetaja oli Eha Aare.
Vaata fotosid ka galeriist.
Lisatud: 22.12.2016, Viimati muudetud: 27.01.2021